ARCHDZIENNIK – 2021.12.27 NOWY JORK

POCZĄTEK CZY KONIEC

Miasta mają swój początek, niektóre mają też swój koniec. Ale powstają i trwają a na ich kształt i rozwój ma wpływ wiele czynników i wiele osób, czasem pierwotne założenie często ulega zmianie i miasta wchodzą na inne tory.

Dzisiaj największe znaczenie mają metropolie, tak naprawdę zbiór kilku lub kilkunastu miast, które tworzą jedno wielkie.

Ciężko w takich miastach szukać jednego centrum, i jednej przewodniej struktury. więc jak działają takie miasta , czy miasta powinny działać i funkcjonować właśnie w taki sposób, żeby pomieścić rosnąca populacje ludzi. te pytania są dla mnie taką ciekawską, dlatego lubię zadawać sobie takie pytania. I sprawdzać co tak naprawdę tworzy charakter metropolii. co definiuje jej charakter i z jakimi problemami takie twory się borykają ( problemami urbanistycznymi i architektonicznymi).

START

Na początku oczywiście Nowy Jork, miasto które zdecydowanie należy do moich ulubionych. Tu na pewno kilka ważnych pytań trzeba zadać.

HUDSON

W 1610 roku kupcy z Amsterdamu zatrudnili znanego i doświadczonego angielskiego żeglarza Henry’ego Hudsona. Zlecili mu wytyczenie nowego szlaku morskiego do Indii, wiodącego przez Atlantyk do Ameryki, a stamtąd do Azji.

5 września tego samego roku żaglowiec Hudsona „Halve Maen” dotarł do zatoki u wybrzeży Ameryki Północnej. Na jej końcu majaczyła cieśnina. Wpłynął w nią, mając nadzieję, że doprowadzi go ona do Pacyfiku. Cieśnina okazała się jednak rzeką, więc po dziesięciu dniach żeglugi podróżnik zawrócił.

U jej ujścia, gdzie znajdowała się duża wyspa, nawiązał natomiast kontakt z Indianami, którzy okazali się nie tylko życzliwie nastawieni, ale także wymienili z europejskimi przybyszami skóry bobrowe na alkohol i płótno.

Hudson nie znalazł cieśniny wiodącej do Pacyfiku, ale za to odkrył rzekę, która dziś nosi jego imię. A na wyspie, na której handlował z Indianami, powstało później najpotężniejsze miasto świata. Indianie nazywali ją „mana hata”; obecnie jest to nowojorski Manhattan.

POŁĄCZENIE

W 1898 roku odbyło się powiększenie administracyjne miasta przez dołączenie do Nowego Jorku sąsiedniego Brooklynu (dotychczas osobnego miasta), hrabstw Nowy Jork i Richmond oraz zachodnich części hrabstwa Queens. To dało kolejny impuls rozwojowy. Konsolidację nowego organizmu zapewniło metro, którego pierwszą linię otwarto w 1904 roku.

WIELKOŚĆ

Nowy Jork został drugim po Londynie największym miastem świata. U progu XX wieku stał się głównym ośrodkiem gospodarczo-finansowym Ameryki. Mieściło się tam 70 procent przedsiębiorstw przemysłowych, a przez port przechodziło dwie trzecie importowanych do USA towarów. W pierwszej połowie XX wieku miasto osiągnęło status światowego centrum przemysłu, handlu i komunikacji. Utrzymuje go do dziś. Taka właśnie była droga Nowego Jorku: od drewnianej osady na Manhattanie do stolicy świata.

Dzisiaj Nowy Jork to 5 dzielnic

  1. Manhattan – najgęściej zaludniona dzielnica. Na jej terenie znajduje się Central Park, World Trade Center i większość nowojorskich wieżowców, stanowi finansowe centrum miasta i siedzibę wielu korporacji, kwatery głównej ONZ, kilku uniwersytetów i licznych kulturowych atrakcji.
  2. Brooklyn – położony w zachodniej części Long Island, niezależne miasto do 1898 roku. Brooklyn znany jest ze swojej kulturowej, społecznej i etnicznej różnorodności, niezależnej sceny artystycznej, specyfiki poszczególnych dzielnic oraz wyjątkowego zróżnicowania architektonicznego.
  3. Queens -Powstałe z kilkunastu małych miasteczek i wiosek założonych przez Holendrów, obecnie Queens stanowi przede wszystkim obszar mieszkalny dla przedstawicieli klasy średniej. Terytorialnie największy  i najbardziej zróżnicowane etnicznie
  4. The Bronx – najdalej na północ wysunięty okręg Nowego Jorku, siedziba Yankee Stadium. W Bronksie znajduje się Bronx Zoo – największe miejskie zoo w Stanach Zjednoczonych, zajmujące 265 akrów i zamieszkałe przez ponad 6 tysięcy zwierząt. Bronx jest ponadto miejscem narodzin rapu i kultury hip hopu. Z wyjątkiem niewielkiego skrawka Manhattanu, Bronx jest jedyną dzielnicą Nowego Jorku, która znajduje się na stałym lądzie.
  5. Staten Island – ma najbardziej podmiejski charakter spośród wszystkich pięciu dzielnic Nowego Jorku. połączona jest z Brooklynem przez Verrazano-Narrows Bridge, zaś z Manhattanem przez darmowy prom Staten Island Ferry. Staten Island Ferry jest jedną z najpopularniejszych atrakcji turystycznych w Nowym Jorku, jako że zapewnia widok na Statuę Wolności, Wyspę Ellis i dolny Manhattan. 

I o każdej z tych dzielnic można napisać nie jedną książkę